فوم زیر پارکت

فوم زیر پارکت برای چیست؟

05:000

فوم یک لایه ابر مانند است که برای استفاده در زیر پارکت پهن میشود و این فوم باید 2 میلیمتر ضخامت داشته باشد و اگر ضخامت فوم از 2 میلیمتر بیشتر یا کمتر باشد، مشکلات فنی را به همراه خواهد داشت. فوم را زیر پارکت بر روی کف پهن می کنند تا از صدای برخورد پارکت با کف تا حد امکان کاسته شود و عایق صدا برای طبقه زیرین و همچنین عایق حرارت و برودت برای واحد مورد نظر باشد. فوم موجب می شود تا نرمی خوشایندی در هنگام راه رفتن، زیر پا احساس شود.

اگر زیر پارکت فوم پهن نشود صداهای بسیار بلندی در هنگام راه رفتن بر روی پارکت ها شنیده خواهد شد و همچنین از نظر فنی نیز کار به مشکل خواهد خورد، فوم در دو نوع معمولی و سایلنت در بازار موجود است که هم از نظر ظاهری و هم از نظر کیفیت تفاوتهایی با هم دارند که در اینجا به چند تفاوت مهم اشاره می کنیم.

فوم معمولی شفاف است یعنی نور را از خود عبور می دهد ولی فوم سایلنت نور را از خود عبور نمی دهد، فوم معمولی در هنگام لمس کردن با دست بسیار نرمتر از فوم سایلنت است و خاصیت ارتجاعی بیشتری نسبت به فوم سایلنت دارد. برای کف های سیمانی و بتنی حتما بایستی از فوم سایلنت استفاده شود تا سنگریزه های روی سیمان باعث سرو صدا در زیر پا به هنگام راه رفتن نشوند، ولی برای سایر کفها از جمله سرامیک و گچ، فوم معمولی قابل استفاده است و هیچگونه مشکلی را ایجاد نخواهد کرد.

برای کفهایی که موکت هستند در صورتی که موکت از نوع کبریتی باشد یعنی پرز نداشته باشد یا به عبارتی نرم نباشد، می توان پارکت را مستقیما بر روی موکت نصب کرد و همچنین اجرای پارکت بر روی موکت بسیار بهتر از اجرای آن بر روی فوم می باشد. برای اجرای پارکت بر روی موکت بایستی نصاب، موکت مورد نظر را رویت و نظر نهایی را اعلام کند که آیا نوع موکت برای اجرای پارکت مناسب است یا خیر!؟

انواع فوم زیر پارکت و ویژگی های آن

فوم پارکت چیست؟

فوم متریالی ابر مانند است که برای جلوگیری از انتقال حرارت و صوت در زیر پارکت لمینت به کار میرود، فوم ها از جنس پلی اتیلن هستند که در فصول گرم و سرد سال از برودت کف ساختمان به فضای داخلی جلوگیری می کند، برای گرفتن نتیجه بهتر از فوم باید محیط مورد نظرزیرسازی صاف ومناسبی داشته باشد و موقع نصب پارکت بیش از دو میلیمتر ناهمواری وجود نداشته باشد .

ویژگی های فوم پارکت

یکی از ویژگی های بسیار مهم و شاخص فوم، خاصیت ارتجاعی آن است، در نظر بگیرید ظرف شکستنی از دست شما رها می شود که اگر زیر پایتان سنگ یا سرامیک یا موراد مشابه این نوع متریال باشد، قطعا ظرف پس از برخورد به سطح زمین می شکند. در صورتی که اگر بر روی پارکت لمینت این اتفاق بیوفتد به دلیل استفاده از فوم و خاصیت ارتجاعی آن احتمال شکستن ظرف بسیار کم است.

این عایق عمدتا به صورت رولی در ابعاد  1.5 عرض و 50 متر طول تولید میشود که فضای 75 مترمربع را پوشش می دهد. فوم باید در برابر حریق مقاومت مطلوبی داشته باشد و همچنین مواد سمی و مضر در آن به کار نرفته باشد. چرا که به مرور زمان این مواد در فضا پخش خواهد شد و اگر استاندارد نباشند موجب مشکلاتی برای سلامتی خواهند شد. فوم پارکت باید در برابر فشار و وزن به حالت اولیه برگردد و دچار چروک نشود.

نکته مهم دیگر در مورد فوم این است که اینگونه عایق ها باید خاصیت ضد رطوبت نیز داشته باشند.

انواع فوم

فوم ها در سه دسته بندی ارائه میشوند.

 • فوم معمولی
 • فوم سایلنت
 • فوم ویسکوز

تفاوت فوم معمولی و فوم سایلنت

 • تفاوت فوم معمولی و فوم سایلنت در فشردگی و تراکم آنهاست.
 • فوم سایلنت بسیار متراکم تر،  فشرده تر و مقاوم تر در برابر وزن و فشار است .
 • در جاهایی که زیر سازی پارکت لمینت ، سیمانی است حتما باید از فوم سایلنت استفاده کرد .
 • زیرا سنگ ریزه های سیمانی در زیر پارکت لمینت ایجاد صدا میکنند و باعث اذیت و آزار مصرف کننده می شوند.
 • فوم سایلنت معمولا با 2میلی متر ضخامت، فوم استاندارد برای نصب پارکت لمینت محسوب میشود
 • زیرا ضخامت کمتر(برای مثال: 1.5 و 1.8میل میتر ) باعث فشار آمدن به پارکت لمینت و آسیب به آنها می شود
 • و از طرفی ضخامت بیشتر(بالای 2میلی متر) نیز سبب انعطاف پذیری بیشتر و فشار آمدن به کلیک پارکت می شود.
 • بهترین فوم های سایلنت به رنگ سفید تولید میشوند زیرا این مدل فوم از بهترین مواد اولیه تولید شده و متشکل از مواد مضر نیستند.
 • اما فوم های مشکی به دلیل اینکه از مواد بازیافتی تولید شده اند از کیفیت خوبی برخوردار نیستند.

 

فوم ویسکوز چیست؟

 • نوع دیگری از فوم که در نصب پارکت لمینت کاربرد دارد فوم ویسکوز یا متال سایلنت نام دارد که از تمامی انوع فوم ممتاز تر و بهتر است.
 • این نوع فوم همان فوم سایلنت است که با روکش الومینیوم کامپوزیت شده است .
 • فوم ویسکوز برای جاهایی که مرطوب هستند یا گرمایش از کف دارند مناسب است
 • چرا که به دلیل مرغوبیت فوم مانع آسیب دیدن لمینت از طریق گرما شده و دوام لمینت را افزایش می دهد.
 • آلمینیوم بکار رفته در روی فوم سبب می شود تا بازتاب گرما رو به بالا صورت گیرد.
لینک کوتاه
https://padidecor.ir /?p=952

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند